Lipiec 2020
Udostępnij:

ZŁOTY MEDAL ZA INNOWACYJNĄ WŁÓKNINĘ OCHRONNĄ Z DODATKIEM PIERZA


Wynalazek „The innovative protective nonwovens with addition of feathers”, opracowany w ramach projektu EkoPIÓRO, autorstwa: dr hab. Krystyny Wrześniewskiej-Tosik, prof. IBWCh, mgr inż. Tomasza Mika, mgr inż. Tomasza Kowalewskiego,  inż. Damiana Walisiaka, Michaliny Pałczyńskiej , dr Ewy Wesołowskiej oraz Dariusza Dębca -  z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz dr hab. inż. Piotra Kacorzyka, prof. UR z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie został nagrodzony Złotym medalem w kategorii Rolnictwo,  podczas pierwszych na świecie Targów Wirtualnej Innowacji - E-NNOVATE, które odbyły się w dniach od 6 do 8 lipca br.

Kompozytowa włóknina ochronna otrzymana metodą igłowania składa się z wełny i piór pochodzących z ubojni drobiu. Włóknina przeznaczona jest do okrywania mieszanki trawiasto-bobowatej na trudnym terenie (nowe wysypiska, hałdy, nasypy kolejowe, stoki narciarskie itp.), gdzie uzyskanie dobrego zadarnienia jest bardzo trudne.

Włóknina ułatwia adaptację roślin na terenach trudnych. Włóknina charakteryzuje się wysoką pojemnością wodną, dobrze przylega do podłoża, ulega biodegradacji w ciągu 2-3 miesięcy. W wyniku biodegradacji włóknin azot uwalniany z wełny i pierza wzbogaca glebę w składniki odżywcze.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego EkoPióro POIR.04.01.04-00-0059 / 17 „Opracowanie innowacyjnych włóknin ochronnych z dodatkiem pierza”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wynalazek jest przedmiotem zgłoszenia patentowego P. 430284 „Sposób wytwarzania puszystej włókniny kompozytowej”. Kierownikiem projektu B+R jest dr hab. inż. Piotr Kacorzyk, prof. UR.Serdecznie gratulujemy!

Więcej: E-NNOVATE.EU

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
al. Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rector[a]urk.edu.pl
12 662 42 51
12 633 62 45
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
ESP: /URKRAKOW/skrytka
© 2020 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki URK